Image

با فواید بیمه عمر بیشتر آشنا شویم

فواید بیمه عمر در زمینه‌های مختلف

حال که می‌خواهیم درباره فواید بیمه عمر صحبت کنیم باید با پوشش‌های اضافی آن نیز آشنا شویم و بدانیم در صورت داشتن بیمه عمر، در برابر چه ریسک‌ها و خطراتی می‌توانیم تحت پوشش بیمه قرار بگیریم.

۱- فواید بیمه عمر هنگام بروز خسارت

 

بعضی از پوشش‌های اضافی که یک بیمه عمر می‌تواند داشته باشد عبارت است از:

. پرداخت خسارت در صورت نقص عضو در اثر بروز حادثه

. پرداخت هزینه‌های پزشکی در صورت بروز حادثه

. پرداخت خسارت در صورت آتش‌سوزی منزل

. پرداخت خسارت در صورت بروز امراض خاص

. پرداخت خسارت در صورت بروز ازکارافتادگی به هر علت

موارد بالا بخش مختصری از فواید بیمه عمر است. بیمه عمر پوشش‌های بیشتری می‌تواند داشته باشد و از شرکت بیمه‌ای به شرکت دیگر متفاوت است.

بیمه عمر علاوه بر اینکه سرمایه‌گذاری مطمئنی برای آینده است، می‌تواند از ما در برابر حوادث مختلفی پشتیبانی کند؛ حوادثی که اگر پیش‌بینی نشده باشد ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد. البته افرادی که فقط می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند بهتر است پوشش‌های اضافی بیمه عمر را خریداری نکنند، زیرا بابت ریسکی که شرکت بیمه در برابر خسارات مختلف قبول می‌کند، از سرمایه فوت و ارزش بازخرید بیمه می‌کاهد.

 

۲- فواید بیمه عمر در سطح اقتصاد کلان

 

یکی از فواید بیمه عمر در سطح کلان، گرداندن چرخه اقتصاد کشور است؛ به‌طوری‌که افراد ماهانه یا سالانه مبلغ مختصری را به‌عنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند، شرکت بیمه با این مبالغ در صنایع مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند و از این سرمایه‌گذاری سود قابل‌توجهی به بیمه‌گزار می‌دهد. در این سرمایه‌گذاری سهم سود بیمه‌گزار درصد خیلی زیادی است. برای مثال حدود ۸۰-۸۵ درصد از سود سرمایه‌گذاری متعلق به بیمه‌گزار است.

بنابراین با خرید بیمه عمر می‌توان هم به اقتصاد کشور کمک کرد و هم از سود به نسبت بالایی بهره‌مند شد.

 

۳- بیمه عمر با سود چند درصد؟

 

در بخش قبل به این موضوع اشاره کردیم که با خرید بیمه عمر می‌توان از سود قابل‌توجهی بهره برد. حال که داریم درباره فواید بیمه عمر صحبت می‌کنیم بهتر است با سودهایی که به بیمه عمر تعلق می‌گیرد هم آشنا شویم. فواید بیمه عمر بیشتر از سود سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود که شرکت‌های بیمه انجام می‌دهند!

به مبالغی که افراد طی سال‌ها بابت حق بیمه عمر می‌پردازند، ۲ نوع سود تعلق می‌گیرد:

سود تضمینی سرمایه‌گذاری در بیمه عمر

همان‌طور که از نام آن مشخص است، سود تضمینی بیمه عمر به‌صورت درصدی از سود به سرمایه اندوخته بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد. این سود غالباً در سال‌های اول بیشتر است سپس به مرور زمان کم می‌شود و روی عدد مشخصی ثابت باقی می‌ماند. برای مثال سال اول و دوم ۱۶%، سال سوم و چهارم ۱۳% و بعد از آن ۱۰% می‌شود.

این میزان از سود، تضمینی است و بی‌شک هنگام بازخرید به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد.

سود مشارکت منافع

این سود همان سود حاصل از سرمایه‌گذاری شرکت بیمه است. در نهایت بیمه‌گزار با یک درصد سود روبرو است که این درصد مجموع سود تضمینی و مشارکت منافع است. مجموع این ۲ سود معمولاً بالای ۲۰ درصد می‌شود.

 

 

۴- از فواید بیمه عمر؛ وام گرفتن بدون ضامن، بدون وثیقه!

 

۵- بازخرید بیمه عمر